V bývalé elektrárně se rodí galerie pro nadrozměrná díla

V Trutnově Poříčí buduje podnikatel Rudolf Kasper galerii současného umění EPO1. Zaměřená bude na výtvarná díla a nadrozměrné sochy, které se nevejdou do jiných galerií. Její dominantou se stane ocelová věž. EPO1 v bývalé elektrárně se má otevřít příští rok v květnu.

Pozoruhodná galerie vzniká v místě, které naposledy sloužilo jako výrobní hala podniku ČKD Dukla. Objekt má pět podlaží, od roku 1914 se odtud dodávala elektřina do šedesáti měst a obcí regionu. Teď bude sloužit umění díky neobvyklé rekonstrukci. Umělci budou vystavovat díla například v 68 metrů dlouhé a 19 metrů vysoké turbínové hale. Její rekonstrukce už je kompletně dokončená.

OCELOVÁ VĚŽ BUDE ZÁŘIT
V menší, rovněž již opravené hale o rozloze 340 metrů čtverečních se již uskutečnila výstava fotografií krkonošského krajináře Jiřího Havla. Nadcházející fáze rekonstrukce přinesou postupně opravy všech pěti podlaží cihelné budovy včetně podkrovního sálu. Dominantou celého objektu se má stát ocelová věž nad výtahovou šachtou, evokující původní účel stavby jako elektrárny, která na sebe v minulosti upozorňovala třemi vysokými komíny. Po kvalitním nasvícení by se měla stát výrazným orientačním bodem a specifickým prvkem galerie viditelným z dalekého okolí.

GALERIE VYUŽIJE JEŘÁBY
Architekti z náchodského ateliéru Tsunami při rekonstrukci zachovali některé stavební prvky, například původní schodiště, část oken, světlík, ocelové konstrukce a zejména dva jeřáby. Jeden z doby provozu parouhelné elektrárny, jenž sloužil pro instalaci a výměnu velkých generátorů a strojního vybavení, a druhý z éry podniku Dukla, který v budově vyráběl nádrže a tlakové nádoby. Oba prošly revizí, jsou plně funkční a poslouží při přemísťování tisíce kilogramů vážících soch a dalších
uměleckých děl. Jeřábová dráha je umístěna ve výšce 6,5 metru a kromě standardní možnosti obsluhy dálkovým ovládáním byly jako technická zajímavost zachovány i kabiny pro jeřábníka. Společnost Kasper Kovo odkoupila areál od německého vlastníka. „S projektanty jsme stáli před otázkou, jestli všechno zbourat a postavit
místo staré elektrárny moderní výrobní haly. S manželkou jsme se rozhodli, že historické budovy necháme stát a zrodil se záměr vybudovat centrum současného umění,“ vysvětlil Rudolf Kasper. „S manželkou máme rádi umění a sochy zejména. Chtěli jsme, aby v Trutnově vzniklo něco výjimečného,“ dodal. 

 

Krkonošský deník, 23. dubna 2022

Partneři projektu

Mediální partneři

Kde nás najdete
Elektrárenská 322
Trutnov 541 03

Jsme online!

Zajímá tě umění? Napiš nám!

info@epo1.cz
Rolovat nahoru