Umění v prostoru
Power for Space
Jak již název napovídá, jedná se projekt, který přesahuje prostory samotné galerie.
“Prostor” je něco jako nedoceněné umělecké dílo, jako plátno, bez něhož by neexistovalo nic. Vnímat umění v kontextu prostoru v jeho rozmanitosti přináší potenciál rozšíření zážitku o zcela nový rozměr. Proč jej tedy redukovat na jednu budovu? Jednou z aktivit galerie EPO1 tak je instalace soch do veřejného prostoru, kde je mohou potkat jak náhodní kolemjdoucí, tak milovníci umění, jdoucí cíleně za nimi.
LEV
Michal Gabriel
Ocelový lev je téměř dva metry vysoký, dva a půl metru dlouhý a přes tunu a půl vážící. Existuje ve dvou verzích – jedna je v soukromém vlastnictví, druhá lišící se pouze vyrytým číslem 2 na noze lva, je vystavena na trutnovském Slovanském náměstí před městskou galerií. Trutnované tak mohou obdivovat jednu z nejoblíbenějších soch novodobé historie a pozorovat její dechberoucí proměnu v průběhu čtyř ročních období.
JEZDEC
Michal Gabriel
Ocelová socha jezdce byla veřejnosti odhalena v srpnu roku 2020 během festivalu Artu Kus na trutnovském Bojišti. V bronzových verzích menších rozměrů vzniklo toto dílo sochaře Michala Gabriela již dříve, ale až společnost KASPER KOVO byla schopna splnit sochařovu touhu spatřit jezdce v mnohem větším rozměru. Socha složená z centimetrových nerezových segmentů je vysoká 3 m a váží přes 2,5 t.
KŮŇ
Michal Gabriel
Nerezová socha koně vznikala na přelomu zimy a jara roku 2019 za účelem vystavení ve veřejném prostoru města Karlovy Vary. Velikost ocelových lamel vytváří optickou strukturu, která zdůrazňuje krásu materiálu a hru světel. Sochu tvoří více než tisíc kusů jednotlivých segmentů, její výška je 2,7 m a váží téměř tři tuny. Aktuálně je umístěna v Tyršových sadech v Pardubicích.
ŽRALOK
Michal Gabriel
Sedm metrů dlouhé a šest tun vážící dílo zhotovené v KASPER KOVO dle návrhu Michala Gabriela tvoří 2200 centimetrových nerezových lamel. Vítěz hlavní ceny na sochařském sympoziu NordArt v Německu. Aktuálně je socha umístěna přímo před galerií EPO1.
ASTEROID 1
Michal Gabriel
Nerezová socha dle návrhu Michala Gabriela byla dokončena v roce 2020, váží 6 tun a měří 300 cm.
AXIS MUNDI
Dagmar Šubrtová
Instalace Axis Mundi představuje materializovanou úvahu o provázanosti energetických zdrojů napříč časem a prostorem. Soustava krystalů vytvořených z recyklovaných surovin naznačuje konstelaci prazákladních struktur obsažených v nerostech, které jsou jádrem lidského civilizačního vzestupu. V rámci projektu Sochy v ulicích je dílo aktuálně umístěno na nábřeží Václava Havla v Trutnově.
Mazlíci
Michal Trpák
Dílo je inspirováno světem bakterií, které jsou běžně neviditelné. Zvětšeny do lidského měřítka však nutí pozorovatele zamyslet se nad vlastní velikostí, anebo se jen radovat z jejich formy a přátelské povahy. Díla jsou v rámci projektu Sochy v ulicích rozmístěny ve volném prostoru města Trutnova.
Lilie
Michal Gabriel
Socha Lilie vznikla pro trvalé umístění před zrekonstruovanou kapli sv. Josefa ve Slavětíně. Byla vyrobena v trutnovské firmě KASPER KOVO. Váží 2,5 tuny a tyčí se do výšky 8 metrů.
Vodní elektrárna
Lubomír Typlt
Čtyřmetrová nerezová socha vážící jednu tunu byla vyrobena ve firmě KASPER KOVO. Aktuálně je umístěna na náměstí Míru ve Vrchlabí.
Běžec
Michal Gabriel
Tři a půl metru vysoké a dvě tuny vážící dílo z ocelových plátů vzniklo ve firmě KASPER KOVO v roce 2021. Aktuálně je umístěno v areálu hotelu Grund Resort v Mladých Bukách.
Monolog
Matěj Frank
Rozměrné dílo ze série Monology. Jedná se o objekty, které zesilují zvuky v našem blízkém i vzdáleném okolí. Umožňují soustředit se na zvukové prostředí, kterému zpravidla nevěnujeme takovou pozornost jako prostředí vizuálnímu. Fungují podobně jako zvětšené pomůcky pro nedoslýchavé nebo přístroje – konstrukce používané armádami v předradarové éře k lokalizaci nepřátelských letadel.
Mimikry
Michal Gabriel
Téměř půl tunová socha Mimikry autora Michala Gabriela byla vyrobena ve firmě KASPER KOVO v roce 2019. Dílo má aktuálně v zápůjčce galerie současného umění Telegraph. Díky specifickému osvětlení instalovanému na budově galerie opírajícímu se o zrcadlový povrch šelmy vyniká dílo v nových barvách. Kromě sochy samotné zpracoval Michal Gabriel také zahradní úpravu kolem místa její instalace.
Dáváme prostor mladým umělcům
Fresh Power
Jednou z hlavních myšlenek a cílů EPO1 je podporovat mladé umělce a zprostředkovat jejich díla veřejnosti v prostorech galerie.
S tímto záměrem vznikl projekt Fresh power, v rámci kterého nakupujeme sochy od tvůrců nejmladší generace a budujeme jejich sbírku. Ta bude součástí stálé expozice v galerii EPO1.
Erupce
Pavlína Rozsypálková
4 kg vážící dílo autorky Pavlíny Rozsypálkové vyrobené z betonu a laminátu.
Composition No. 4
Tomáš Arnošt
Kompozice navazující na dosavadní tvorbu autora, v níž se spojují dvě hlavní témata – mezilidské vztahy a dojmy ze života v industriálním městě.
Untitled
Tomáš Arnošt
Socha reflektující autorův dojem z pobytu v Ostravě, kde se život prolíná s industrií a vzájemně na sebe působí.
Úsvit
Martin Žák
Dílo vztahující se k odkazu starověkého Egypta a síle božství, každodenního zrodu života a vítězstvím nad smrtí.
First contact II.
Šimon Szabo
K vytvoření díla zpodobňujícího první kontakt mezi mužem a ženou inspirovala autora témata jako láska, sex a libido – zejména v kontextu současné doby. Imaginární objekt zobrazující lidskou figuru ženského pohlaví se skládá z montovaných pantů do jednoduchých geometrických struktur doplněných o biomorfní tvary umístěné v jeho těle.
Hand
Šimon Szabo
Dílo vychází z tématu lásky a sexuality. Zobrazuje bioorganismus, v němž autor vytvořil kontrasty barev, materiálu a textury, pomocí kterých vyjadřuje pohyb. Ten symbolizuje náklonnost či zájem o opačné pohlaví. Zvířecí pudy a sexuální potřeby člověka vyjadřují drápy v podobě paroží. Ve snaze vyhnout se prvoplánovosti zvolil autor stylizaci, která je vzdálená tvaru lidské ruky a také matoucí barevnost, která může evokovat mořského živočicha.
Osm trigramů
Matěj Hrbek
Dílo vystavěné na formátu
věštecké tabulky z Knihy proměn (I-ťing). Osm polí představuje symboly reprezentující základní principy reality v taoistické kosmologii a také osm základních přírodních živlů.
Cornerstone Community
Dana Bartoníčková
Sousoší ze série Attention people, v níž autorka tématizuje komunity a sociální skupiny. Motiv kuželu využívá jako upozorňující prvek. Inspirací pro její vznik byl autorčin pobyt v NY a pozorování mnohačetných, diverzifikovaných společenství vytvářejících mikro svět uprostřed velké metropole.
Machine to check the Reality of Reality
Alessandra Svátek
Inspirací k tvorbě tohoto díla bylo zkoumání samotné reality, schopnost vnímat její skutečnou podobu, rozeznávat pravdu od lži, padělku či pověry. Například pomocí stroje, který by nám dokázal poskytnout objektivní náhled a jednoznačné odpovědi.
Postkrajina V.
Pavlína Kvita
Nástěnný reliéf vyrobený v roce 2017. Inspirací pro vytvoření tohoto díla bylo téma suburbanizace, které je typické pro autorčinu ranou tvorbu.
Vejce
Pavlína Rozsypálková
Vzpomínky zamrzlé v čase, blednoucí plynoucí každodenností, deformovány časem a nedokonalostí lidské paměti. S ubíhajícím časem ztrácí pevnost kontur, pevné obrysy obrazů, na něž nechceme zapomenout, se začnou rozostřovat a v naší paměti se stávají nejasnými výjevy.
Big Heart
Andros Foros
Autor se zabývá tématem vnitřního dítěte. Pracuje s ideou, že se jedná o jednu z mnoha vrstev naší osobnosti, která měla svůj vlastní čas a prostor pro existenci, než ji následně překryje vrstva nová. V dílech pak vnitřní dítě vizualizuje a dává mu určité konotace a atributy, jako jsou zbraně, zbroje či šperky. Staví ho do různých rolí, póz a situací.
Pinokkio
Magdaléna Roztočilová
Cca půl metru vysoké dílo z keramiky vzniklo v roce 2023. Autorka Magdaléna Roztočilová vytváří nejčastěji figurativní práce, sochy zvláštních, někdy bizarních či fantaskních stvoření, nesoucích atributy lidských tvorů propojených s nereálnými amorfními tvary.
Chodec
Pavlína Kvita
Objekt Chodec je organicky tvarovanou sochou, která v sobě snoubí prvky amorfnosti s pevnou vnitřní statičností. Můžeme na něj nahlížet jako na model futuristické architektury, stejně tak jako na torzo humanoidního tvaru.
Madona Asumptata
Dominik Adamec
Téměř třímetrová socha Madona Asumptata je inspirovaná středověkou poesií, dějinami sexuality a moderní filosofií těla.
Stonek II
Barbora Vovsová
Socha Stonek II představuje specifickou vegetativní strukturu – organismus – chrám, jehož celek je složen z ornamentálních liniových modulů, v nichž se přirozeně prolíná sochařství a kresba.
Stéla
Bedřich Mrkva
Bezmála dvoumetrové dřevěné dílo autora Bedřicha Mrkvy vzniklo v roce 2023.
Noční koupání
Jan Kostohryz
Dílo zhotovené ze sádry vzniklo v roce 2022.
PES II
Erika Velická
Autorčina tvorba se vyznačuje klasickou prací s (figurální) sochařskou zobrazivostí a odkazováním k různým historickým etapám evropského sochařství. A také sadou několika motivů, které se v jejím díle opakovaně objevují, jako by se čas od času neodbytně vynořovaly z autorčina podvědomí. Nejtypičtěji jde o motivy psa a skrýše.
Bytost
Sára Skoczková
Socha bytosti tvarově vychází z amfory, je tvořena betonovou skořepinou a uvnitř skrývá mohutný prázdný prostor určený k uchovávání. Pevná, stabilní, neutrální. Dává najevo své přítomné bytí. Na první pohled je vidět hmota těla, fyzická tvář. Není zřejmé jaký obsah se skrývá uvnitř. Uchováváme vzpomínky, hlubší psychickou rovinu, mysl. Fascinace tím, jak psychická rovina působí na fyzickou. Separace těla a mysli, přesto jejich vzájemná závislost a utváření jednoho celku.
Šlahouny
Barbora Vovsová
Socha Šlahouny vznikla jako součást tematického souboru Vyrůstání započatého před několika lety, kdy se středem autorčina zájmu staly spletité a záhadné procesy vznikání a proměn hmoty v okolním světě. Jde o snahu co nejvěrněji následovat cesty, které vedou v přírodním prostředí ke vzniku nových organických i anorganických celků a přiblížit se tak prvotním zdrojům vitální síly. Dílo může být současně fosílií i živým shlukem schopným expandovat volně do prostoru.
Jak to vyřešit
Michal Janiga
Autor díla, Michal Janiga, ve své tvorbě přemýšlí o materiálu, jeho kontextu, ve vztahu k prostředí, krajině, historii. Materiál je pro něj úložištěm nesoucím vrstvené informace, znaky života a idejí. Nachází svou formu a přizpůsobuje jí hmotu.
Dóm
Adam Hejduk
Více než 2,5 m vysoké dílo Adama Hejduka vzniklo v roce 2021.
No.41
Jakub Roztočil
Toto dílo vytvořené z písku a pryskyřice vzniklo v roce 2021.
MUNDUS IMAGINALIS II
Radka Bodzewicz
Dílo ze série bílých modelů 3D tisků připravených k cyklu Mundus Imaginalis. Tato série je inspirována stejnojmennou knihou Henryho Corbina, která se věnuje světu archetypů a světu smyslového vnímání. Mundus Imaginalis je svět představivosti, jiná realita vnímání. Hlavními zdůrazňujícími motivy jsou zde tvary očí a slzy. Slza/kapka je opakujícím se tvarem, který v mýtech znamená uvolnění tvořivých sil a spojení toho, co bylo rozděleno.
Landscape
Patrik Adamec
Dílo bylo zhotoveno v roce 2023 kombinovanou technikou. Dojem měkkého a útulného prostředí vytváří vyplnění obrazu pěnou. Autor se stal v roce 2023 výhercem Ceny kritiky za mladou malbu.
Bubble
Nikola Emma Ryšavá
Téměř dvoumetrová socha vyrobená v roce 2020 vychází z metaforického rčení „living in a bubble“ vypovídá o charakteristických okamžicích kreativního procesu tvorby.
Žehnání I
Sebastian Wojnar
První skica ruky Žehnání. Autor se snažil zachytit gesto, které bude aplikovat na nadživotní figuře kráčejícího Krista. Sádrový autorský originál vznikl v roce 2014 jako odrazový můstek pro práci na figuře.
Nabízím ti svou cestu
Sebastian Wojnar
Skica pravé ruky. Autor se snažil zachytit gesto, které bude aplikovat na nadživotní figuře kráčejícího Krista. Sádrový autorský originál vznikl v roce 2017. Nabízení či podání ruky vnímá autor jako důležitý moment v našich životech.
Osudový dotek
Sebastian Wojnar
Dílo inspirované setkáním autora a chlapcem s mozkovou obrnou. Stavba takto deformované ruky je natolik specifická, že se pro něj stala synonymem utrpení a beznaděje, ale zároveň celoživotního souboje, mentální síly a pokory.
Máří Magdaléna - Maska
Sebastian Wojnar
Finální skica portrétu, kterou autor vytvořil v roce 2024 v rámci práce na figuře Máří Magdalény v nadživotní velikosti.
Člověk, krev, červená
Miriam Kaminská
Ústředním tématem díla z cyklu Člověk, krev, červená je životodárná krev a struktura krevního řečiště, které asociuje v dnešní době všudypřítomné komunikační sítě. Upozorňuje na existenci viditelného, ale i skrytého, na prostor „neznáma“, který nás trvale obklopuje a otevírá sféru imaginace, jež nám může zprostředkovat přístup k dosud neprozkoumaným rovinám našeho bytí.
Power of history
Art Point
V obci Slavětín vzdálené cca 15 minut od galerie EPO1 se nachází zrekonstruovaná kaple sv. Josefa. Chátrající stavba byla odkoupena manželi Kasperovými, předělána k nepoznání a nejen s ohledem na design a zařízení interiéru i exteriéru je tak spjata s galerií EPO1.
Vnitřním prostorám kaple dominuje moderně pojatý oltář vyzdobený vznášejícími se drátěnými sochami autorky Veroniky Psotkové. Kompozice soch zobrazuje svatého Josefa držícího Ježíška v obklopení postav andělů. Další umělecké dílo, ocelová plastika s motivem Lilie, která je atributem svatého Josefa a jejímž autorem je sochař Michal Gabriel, je k vidění hned vedle kaple na rovněž revitalizovaném, udržovaném nádvoří.
Prostor kaple a její přilehlé okolí slouží jako zázemí pro komorní společenské akce (koncerty, autorská čtení apod.), které pořádáme pod názvem “Art Point” a jako místo setkávání místních obyvatel.
Kaple je otevřena v době konání kulturních akcí – vždy první sobotu v měsíci, od dubna do listopadu. Větší skupiny (min. 10 osob) si mohou domluvit individuální prohlídku.